Storfeskball med ister

Jon Marius Nilsson

Storfeskball med ister

Fiskeboller med ister som smaker nydelig.

Middagsretter

Middels

2timer

Sør-Trøndelag

Lagre som favoritt

Ingredienser

  • 750 g renset fisk
  • 2 ts salt
  • 1 ss potetmel
  • 5 g hvetemel
  • 4 dl melk
  • 200 g ister
  • 0 ukjent litt pepper, muskat og kardemomme

Fremgangsmåte

  1. Skjær fisken i biter og kjør den sammen med saltet i en foodprosessor. Tilsett melet og spe med melk til en glatt farse.
  2. Glatt fiskedeigen til i fat eller bolle. Stikk med en glatt våt treskje ut et passe stort emne. Legg emnet i handa og drei den ved hjelp av treskjeen rundt til det blir en rund og sprekkfri bolle. Putt inn en bit ister og glatt til.
  3. Legg bollene i lettsaltet kokende vann og la dem trekke ca 10 min eller til de er helt gjennomkokt.

Ister kan kjøpes/bestilles i dagligvarebutikker. Hakkes i biter eller kjøres i foodprosessor og tilsettes salt, pepper og løk. Brukes til fyll i storfiskball.

Serveres med stekt bacon, kokt kålrot, gulrot og potet.

Emmas oppskrift på ister

Vi tar ut fettet som ligger i buken på grisen. Renser tarmene for fett, og vanner ut dette i et par døgn. Bretter ut isterhinna og legger fettet fra tarmene fordelt utover. Krydrer med salt, pepper og løk. Ruller det sammen og knytter tråd omkring. Legges kjølig i et døgn. Graves ned i grovsalt, og der ligger den til vi skal bruke av den. Skjær av en bit og legg resten tilbake i saltet. Brukes både til fiskeboller og potetball. Kan også stekes i panne og da blir det et nydelig fett til nysaltet fisk.
Isteret kan også fryses ned når det er blitt passe salt.

Rettens opphav

Denne oppskriften er sendt inn av Helga Selven i Agdenes Bygdekvinnelag. Hun skriver at de har fått oppskriften, både på ball og ister, fra et tidligere medlem, Emma Fremstad. Hennes familie bruker fremdeles storfeskball til festmat: – Vi bor ved kysten og har lett tilgang til fisk og mange her lager fiskemat til eget bruk.